تخفیف استثنائی شارژر بی سیم سامسونگ فقط و فقط امروز در دیجی کالا
اینترنت

آموزش فیلتر کردن برخی سایت ها (بر اساس محتوا)توسط خودمان در مودم ADSL

هاست ایران

برای برخی از خانواده ها این اهمیت وجود دارد تا فرزندانشان را در اینترنت کنترل کنند و نخواهند فرزندشان مثلاً در فلان سایت برود
یکی از این راه ها این است که در مسیر

C:\Windows\System32\drivers\etc

رفته و باید فایل Hosts را با notepad باز کرده و اقدام به ویرایش کند

اگر در یک کامپیوتر خانگی بخواهیم این محدودیت را ایجاد کنیک (یعنی شبکه ما Domain) نیست و دسترسی به فایل hosts را نمیتوانیم برای فرزندان مسدود کنیم راه دیگری نیز وجود دارد توسط خود مودم ، قابلیت “فیلتر محتوا” یا Content Filter .
در مودم های ADSL میشود تمامی سایت هایی که در Address آنها از کلمات خاصی استفاده شده است را فیلتر نمود(یعنی فیلترینگ محتوا)

این قابلیت برای مدیران شبکه نیز کار ساز خواهد بود
شاید کسانیکه میخواهند فیلترینگ را دور بزنند بدانند که فایل hosts (در آموزش بالا) میتواند سایت هایی را مسدود کند و دسترسی به فایل مورد نظر را داشته باشد اما در روش فیلتر محتوا بعد از اعمال تنظیمات میتوان پسورد Default مودم را عوض کرد تا امنیت نسبی بالاتر رود و ضمناً هر کاربری آنقدر علم ندارد تا بداند چطور و چگونه این فیلترینگ اعمال شده است.

وارد مودم شوید

 

Go to Advanced setup را در این مثال برای مودم Zyxel انتخاب نمایید

سپس روی Security و در ادامه بر روی Content Filter کلیک نمایید

تیک Active Keyword Blocking را بزنید و در ادامه کلمه مد نظرتان را تایپ کنید سپس Add Keyword را کلیک کنید.

همانند تصویر زیر میتوان کلمات بیشتری به این لیست اضافه نمود و در آخر Apply کنید.

اکنون Content Filter فعال شده و تمام کلمات فوق به لیست سیاه اضافه شده اند .
حال اگر میخواهید این قابلیت در زمان های خاصی فعال باشد می توان بر روی Schedule کلیک کرده و تیک Edit Daily to Block را بزنید و روزها و ساعت ها را همانند تصویر زیر که میخواهید فیلترینگ برقرار باشد انتخاب کنید
برای مثال در تصویر زیر روز دوشنبه از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۱:۳۰ و سه شنبه از ساعت ۱۷ تا ۲۲ برای اجرای “فیلتر محتوا” انتخاب شده اند، در سایر روزها فیلتر برقرار نیست و تمام سایت ها باز می شوند.

به صورت Default (پیشفرض) فیلتر محتوا برای تمام کامپیوترهای موجود در شبکه محلی اعمال خواهد شد
حال اگر می خواهید این قابلیت فقط برای برخی از سیستم ها اعمال گردد روی Trusted کلیک کنید و محدوده IP هایی که باید تحت Filter قرار گیرند را مشخص میکنیم
برای مثال در تصویر زیر کامپیوترهایی که آدرس آی پی آنها مابین ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰ و ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۵۰ می باشد تحت “فیلتر محتوا” قرار خواهند گرفت.

طبق Config انجام شده icn یکی از کلمات فیلتر شده است اگر مثلاً کامپیوتری با آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۰ در ساعت ۱۷ روز دوشنبه بخواهد وارد سایت icn.ir شود با پیام زیر روبرو میشود.

البته جهت غیرفعال کردن Content Filter و تنظیمات فوق میتوان تیک ِActive Keyword Blocking را برداریم.

به نقل از انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
برچسب ها

paRvaNEh

پروانه از مهندسین شرکت میهن یار می باشد، ایشان از بهترین تحلیلگران حوزه اینترنت می باشد و در مجموعه میهن یار حدود یک سال فعالیت دارد. پروانه از بهترین وبمستر های ایرانی می باشد و مدیر چند سایت برتر ایرانی می باشد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن