تخفیف استثنائی شارژر بی سیم سامسونگ فقط و فقط امروز در دیجی کالا
فوتو شاپ

آموزش ابزار Marquee tool در فتوشاپ

هاست ایران

ابزار های Marquee برای ایجاد انتخاب های مستطیل شکل  rectangular ، بیضی شکل elliptical و انتخاب هایی که بصورت خطوط عمودی یا افقی هستند بکار می رود.

وظیفه ی ابزار مارکویی در فتوشاپ انتخاب محدوده های مستطیل rectangular و بیضی elliptical و یا Select کردن قسمی از تصویر است میتوانیم با یکی از ابزار های elliptical,rectangular قسمتی از یک تصویر را برش بزنید و یا هرکاری که دوست دارید برحسب خلاقیت خود انجام دهید .

در این مطلب قصد داریم به آشنایی با ابزار Marquee (مارکویی) در فتوشاپ بپردازیم همچنین نحوه استفاده از ابزار هایی مثل elliptical,rectangular 

استفاده از این ابزار بسیار آسان بوده و برای استفاده از ابزار مارکویی (Marquee) تنها کافیست کلید m بر روی کیبورد را بفشارید و یا اینکه از tools سمت چپ یکی از ابزار های Marquee را انتخاب کنید.

فتوشاپ ابزارهای زیادی برای ویرایش تصاویر در اختیار دارد ، اما احتمالا هربار با تعداد اندکی از آن ها کار خواهید کرد. پانل ابزار برخی از آن ها را در گروه هایی دسته بندی کرده است که فقط یک ابزار از هر گروه نمایش داده شده است. ابزارهای دیگر گروه پشت آن ابزار پنهان شده اند.

مثلث کوچکی که در پایین ،گوشه ی سمت راست دکمه وجود دارد نشان دهنده ی این است که ابزارهای دیگری نیز موجود است ولی پشت آن ابزار مخفی شده اند.

ابزار Rectangular Marquee Tool

برای انتخاب محدوده مستطیل شکل کافیست بر روی ابزار Rectangular Marquee Tool کلیک کنید و سپس بر روی ناحیه مورد نظر درگ کنید

 

  نشانه گر را بر روی ابزار دوم از بالا در پانل ابزار نگه دارید تا زمانی که راهنما نمایش داده شود. راهنمای نام ابزار انتخاب مستطیلی  (Rectangular Marquee tool) sign3 ابزار Marquee tool در فتوشاپ با کلید میانبر M  را نشان می دهد. آن ابزار را انتخاب کنید.

 

ابزار elliptical marquee tool

ابزار Elliptical Marquee که در اینجا بررسی می کنیم دقیقا مانند Rectangular Marquee کار می کند با این تفاوت که نواحی بیضی شکل یا دایره ای شکل را انتخاب می کند.

در حالت پیش فرض ابزار Elliptical Marquee پشت ابزار Rectangular Marquee پنهان شده است. برای انتخاب آن روی ابزار Rectangular کلیک را نگه دارید تا یک منوی آبشاری باز شود و از آنجا آن را انتخاب کنید.

برای انتخاب محدوده بیضی (دایره ) شکل هم کافیست بر روی ابزار elliptical marquee tool کلیک کنید و بر روی ناحیه مورد نظر درگ کنید.

برای انتقال قسمتی از تصویر به نقطه ای دیگر در تصویر کافیست کلید shift یا نگه دارید و بر روی ناحیه مورد نظر درگ کنید و به قسمت دیگری از تصویر انتقال دهید و کلید shift را رها کنید مانند تصویر زیر:

 

نکته:

*انتخابی که کاملا دایره ای یا مربعی شکل است. وقتی با ابزار Rectangular Marquee یا Elliptical Marquee انتخاب انجام می دهید، این امکان وجود دارد که یک انتخاب که کاملا دایره ای یا مربعی شکل باشد ایجاد کنید، برای انجام این کار باید همزمان با کشیدن انتخاب ها کلید  shift را هم نگه دارید.

نکته:

*زمانی که یک ناحیه را انتخاب می کنید ، آن ناحیه از تصویر فقط قابل ویرایش است و نواحی خارج از آن محفوظ هستند. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که وقتی با محدوده های انتخاب شده کار می کنید تنها می توانید داخل بخش انتخاب شده را ویرایش کنید.به عبارت دیگر ، محدوده انتخاب شده تنها محدوده فعال در بوم نقاشی می باشد. برای اینکه به سراغ کار دیگری بروید باید ابتدا محدوده انتخاب شده را از حالت انتخاب خارج کنید.

هرگاه که یکی از ابزارها را از نوار ابزار (tools) انتخاب میکنید در زیر منوی اصلی,  نوار options مربوط به اون ابزار ظاهر میشه  و در هنگام کار با ابزار marquee نیز نوار option مخصوص این ابزار ظاهر میشه
نکته : اگر منوی options در فتوشاپ شما وجود ندارد تنها کافیست از منوی window تیگ گزینه options را بگذارید !!

اگه در حین انتخاب یک بخش بخواهید بخش دیگری را انتخاب کنید بخش اول از حالت انتخاب خارج میشه برای اینکه بتوانید بعد از انتخاب ناحیه اول ناحیه دیگری را به آن اضافه کنید از نوار options بر روی add to selevtion کلیک کنید برای منصرف شدن از انتخاب یک بخش بر روی new selection کلیک کنید

 

برای اینکه محدوده ای رو در داخل محدوده دیگر انتخاب کنید یا دو محدوده انتخاب رو از هم کم کنید میتونید از نوار options بر روی subtract from selection کلیک کنید همچنین کلید میانبر برای این حالت کلید alt می باشد و در نهایت هم برای انتخاب قسمت مشترک دو ناحیه انتخاب شده از نوار options بر روی intersect with selection کلیک کنید .

 

وظیفه feather در نوار options

پرکندگی اطراف تصویر ناحیه انتخاب را در انتقال یا کپی به محلی دیگه تعیین میکنه اگه feather برابر با صفر باشه مرز انتخاب کاملا تیز است اما اگه دارای مقداری مثال ۳۰ px باشه مرز مشخصی برای ناحیه انتخاب شده وجود نخواهد داشت مانند تصویر زیر :

برای نرم کردن لبه ها از Feather استفاده می کنم. برای این کار از منوی بالای صفحه Select سپس Modify و در آخر Feather را انتخاب می کنم.

با این کار صفحه ی Feather Selection باز می شود. من مقدار Feather Radius را روی ۳۰ پیکسل تنظیم کرده و Ok می کنم. شما بر اساس سایز عکس خود و چند بار آزمون و خطا می توانید مقدار مناسب را پیدا کنید.

 

وظیفه anti-aliased : در نوار options

این قسمت در حالت انتخاب بیضی eliiptical فعال میشه فعال بودن این گزینه باعث می شود تا مرز انتخاب بیضی یا دایره در هنگام بزرگنمایی صاف بشه و بصورت موزائیکی در نیاد

وظیفه گزینه style در نوار options

normal : با انتخاب این گزینه میتوان انتخاب ناحیه در هر اندازه ای را بصورت آزاد انجام داد .
fixed aspect ratio : با انتخاب این گزینه کادر width و height  فعال میشه که در مقابل آن میتونید طول و عرض رو مشخص کنید و بعد از تعیین طول و عرض مورد نظر انتخاب ناحیه تنها با آن اندازه امکان پذیر خواهد بود
fixed size : با انتخاب این گزینه میتونید مقادیر مشخصی  رو برحسب واحد پیکسل برای طول و عرض ناحیه انتخابی تعیین میشود

و در نهایت هم به معرفی دو ابزار single row marquee tool , single column marquee tool  میپردازیم ابزار های افقی و عمودی یک ردیف پیکسل را در جهت افقی و عمودی انتخاب میکنند این ابزار ها برای تمیزکردن لبه شکلها مورد استفاده قرار میگیرد.

به نقا از سایت جیزجیز

برچسب ها

paRvaNEh

پروانه از مهندسین شرکت میهن یار می باشد، ایشان از بهترین تحلیلگران حوزه اینترنت می باشد و در مجموعه میهن یار حدود یک سال فعالیت دارد. پروانه از بهترین وبمستر های ایرانی می باشد و مدیر چند سایت برتر ایرانی می باشد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن