تخفیف استثنائی شارژر بی سیم سامسونگ فقط و فقط امروز در دیجی کالا
اینترنت

چطور در سویچ های سیسکو چندین پورت را بصورت یکجا و همزمان پیکربندی کنیم ؟

هاست ایران
برخی اوقات پیش می آید که شما می خواهید چندین پورت یک سویچ سیسکو را بصورت یکجا پیکربندی کنید ، برای مثال می خواهید همه پورت های شماره ۱ تا ۲۰ سویچ را در حالت full duplex قرار دهید و سرعت آنها را نیز ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه تعریف کنید ، در چنین مواقعی سیسکو با استفاده از دستوری به نام interface range این امکان را به شما می دهد که بتوانید همزمان چندین پورت را با ویژگی های یکسان پیکربندی کنید. به مثال زیر دقت کنید ، در این مثال ما پورت های شماره ۱ تا ۲۰ را از نظر سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و از نظر duplex در حالت full duplex قرار داده ایم :

۱
۲
۳
itpro-Switch(config)#interface range fastethernet0/1 – ۲۰
itpro-Switch(config-if-range)#speed 100
itpro-Switch(config-if-range)#duplex full

مثال بالا همانطور که گفتیم شماره پورت های ۱ تا ۲۰ را در حالت full duplex و سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه قرار می دهد اما نکته در اینجاست که معمولا از این روش برای پیکربندی پورت های یک VLAN استفاده می شود. شما اگر بخواهید محدوده پورت های پشت سر هم مانند مثال قبل نداشته باشید و مثلا بگویید که تنظیمات پورت های ۱ تا ۴ و پورت های ۱۰ تا ۱۵ به این شکل باشد باید به روشی دیگر عمل کنید ، برای تعریف اینگونه محدوده پورت کافیست محدوده ها را با استفاده از یک کلامت کولون یا , مشخص کنید به روش زیر دقت کنید :

۱
itpro-Switch(config)#interface range fastethernet0/1 – ۴ , fastethernet0/10 – ۱۵

فقط در موارد بالا حتما به فاصله یا space ای که بین محدوده های پورت وجود دارد دقت کنید. نکته جالب در خصوص استفاده از دستور interface range در این است که شما می توانید این دستور را برای پیکربندی همزمان پورت های مختلف بر روی vlan ها ، port-channel ها ، fast ethernet ها و gigabit ethernet ها نیز استفاده کنید.

به نقل از انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
برچسب ها

paRvaNEh

پروانه از مهندسین شرکت میهن یار می باشد، ایشان از بهترین تحلیلگران حوزه اینترنت می باشد و در مجموعه میهن یار حدود یک سال فعالیت دارد. پروانه از بهترین وبمستر های ایرانی می باشد و مدیر چند سایت برتر ایرانی می باشد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن