تخفیف استثنائی شارژر بی سیم سامسونگ فقط و فقط امروز در دیجی کالا
فوتو شاپ

آموزش تنظیم و مدیریت پانل ها در فتوشاپ

هاست ایران

 

یکی از پرکاربردترین بخش‌های محیط‌های فتوشاپ مدیریت پانل‌های آن است که به صورت جعبه‌های کنار هم در سمت راست محیط‌های کاری دیده می‌شوند که به کمک آنها کارهای بسیار متنوعی از انتخاب رنگ و لایه بندی گرفته تا اجرای یک اکشن و تنظیم سبک لایه‌ها را می‌توانیم انجام دهیم…

Photoshop

 در این مطلب می‌خواهیم با مدیریت و تنظیم این پانل‌ها بیشتر آشنا شده و آنها را برای انجام کارهای خود به بهترین نحو ممکن بچینیم.

در گام اول، برای بازگرداندن محیط فتوشاپ و پانل‌های آن به حالت پیش فرض گزینه Essentials را از منوی بازشوی منتهی الیه سمت راست و بالای محیط فتوشاپ انتخاب کنید تا تمامی تغییرات انجام گرفته در محیط کاری، به حالت پیش‌فرض خود برگردد. برای سهولت کار در محیط فتوشاپ و با توجه به کاربردهای متفاوت فتوشاپ، محیط‌های پیش‌فرضی برای چیدمان پانل‌ها درفتوشاپ تعریف شده که با انتخاب هر یک از آن ابزار ها، پانل‌های مربوط به آن فعالیت ظاهر شده و ما را در انجام راحت کارها یاری می‌رساند.

به صورت پیش فرض در فتوشاپ CS6 دو ستون پانل در سمت راست قرار گرفته که یکی ستون اصلی بوده و یک ستون دیگر به صورت یک نوار باریک در سمت چپ آن دیده می‌شود. در حالت پیش‌فرص ستون اصلی پانل رنگ در بالا، پانل تنظیمات در وسط و پانل لایه‌ها در پایین قرار گرفته که البته کنار هر یک از آنها و در تب جداگانه‌ای پانل‌های دیگری نیز مشاهده می‌شود که با کلیک روی آنها فعال می​شوند.

به عنوان مثال در کنار پانل انتخاب رنگ، پانل SWATCHES نمونه رنگ قرار گرفته که با کلیک روی آن می‌توانیم آن را فعال کنیم. با این کار صرفه جویی زیادی در انتخاب فضای کاری شده و محیط بیشتری برای مشاهده تصویر اصلی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در صورتی که بخواهیم در یک گروه پانل جای دو پانل را تغییر دهیم کافی است روی نام پانل کلیک کرده و بدون رها کردن ماوس، آن را به سمت دلخواه درگ کنیم.

این عمل بین دو گروه از پانل‌ها نیز قابل انجام است؛ مثلا با کلیک روی عنوان پانل Styles آن را به سمت بالا کشیده و با ظاهر شدن کادر آبی رنگ در پانل Color دکمه ماوس را رها کنیم تا پانل از گروه وسط به گروه بالا منتقل شود. کادر آبی رنگ نشان دهنده موقعیت مقصد مورد نظر بوده و در صورت رها کردن دکمه ماوس پانل در موقعیت نمایش داده شده از سوی کادر آبی​رنگ قرار خواهد گرفت.

برای ایجاد یک گروه جدید از پانل‌ها می‌توان با کلیک روی پانل مورد نظر آن را به مرز بین دو پانل منتقل و با مشاهده خط آبی​رنگ بین دو پانل دکمه ماوس را رها کنیم تا یک گروه جدید از پانل‌ها در موقعیت مورد نظر ایجاد شود.

برای دسترسی به فضای بیشتر در محل پانل‌ها می‌توانیم روی عنوان گروه پانل مورد نظر دابل کلیک کنیم تا آن مجموعه کمینه شده و فضای کمتری را اشغال کند. برای بازگرداندن مجموعه کمینه شده به حالت اول کافی است روی نام آن یک بار کلیک کرده تا باز شده و به اندازه اولیه خود بازگردد. در صورتی که به یک پانل نیاز نداشته باشیم. می‌توانیم با کلیک روی منتهی​الیه سمت راست و بالای آن پانل و انتخاب گزینه Close در منوی باز شده، آن پانل را ببندیم.

در صورتی که بخواهیم کل آن مجموعه پانل‌ها بسته شود، در منوی باز شده گزینه Close Tab Group را انتخاب می‌کنیم. با این کار کل مجموعه پانل مورد نظر حذف خواهد شد و برای فراخوانی دوباره آن باید روی نام پانل مورد نظر از منوی Window کلیک کنیم تا دوباره باز شود.

در این فهرست نمایش علامت تیک در کنار نام هر پانل نمایانگر باز و فعال بودن پانل است. دقت کنید که علامت تیک مشخص‌کننده پانل‌های فعال بوده و ممکن است پانلی با وجود موجود بودن در گروه پانل‌ها به علت فعال نبودن در منوی Window کنار نام خود تیک نداشته باشد.

در کنار ستون اصلی پانل​ها، ستون دیگری به صورت یک نوار باریک دیده می‌شود که ممکن است در نگاه اولی کمی گیج‌کننده به نظر برسد، زیرا تنها یک آیکون از پانل‌ها دیده می‌شود؛ این کار به علت صرفه‌جویی در فضای کاری و به​منظور کاهش اشغال فضای کاری انجام گرفته و به مرور با استفاده از این پانل‌ها شکل هر یک از آنها به ذهن سپرده خواهد شد.

اما اگر می‌خواهید علاوه بر آیکون پانل، نام پانل را نیز ببینید، می‌توانید با انتقال ماوس به منتهی الیه سمت چپ ستون پانل و با مشاهده تغییر شکل ماوس به یک فلش دو سر، درگ کرده و عرض ستون باریک را بیشتر کنیم تا نام پانل‌ها نیز کنار آیکون آنها ظاهر شود.

با کلیک روی نام آیکون هر پانل در این ستون باریک پانل گشوده شده و پس از استفاده از آن می‌توانیم با کلیک روی شکل دو مثلث کوچک در منتهی الیه سمت راست و بالای پانل دوباره و آن را مخفی کنیم. در صورتی که روی دو مثلث موجود در بالای ستون باریک کلیک کنیم، کل پانل‌های موجود در این ستون به صورت کامل نمایش داده شده و با کلیک مجدد روی مثلث‌ها دوباره به حالت جــــــــمع شده بر خواهند گشت.

در صورت نیاز به فضای بیشتر باکلیک روی علامت دو مثلث کوچک در سمت راست و بالای ستون اول پانل‌ها، می‌توانیم آنها را نیز به حالت جمع شده تبدیل کرده و فضای بیشتری برای کار در اختیار داشته باشیم. اینجا نیز با انتقال ماوس به مرز سمت چپ ستون اول و تغییر شکل ماوس به فلش دو سر می‌توانیم این ستون را به صورت کامل کوچک و فقط آیکون‌های پانل‌ها را مشاهده کنیم.

در صورتی که نیاز داشته باشیم کل پانل‌ها را مخفی کرده و فضای کاری خود را گسترش دهیم، می‌توانیم دکمه Tab را از صفحه کلید فشار دهیم. با این کار بجز نوار منو تمامی پانل‌ها در فضای کاری مخفی شده و محیط کاری به بیشترین اندازه خواهد رسید و با بردن ماوس به کناره‌ها پانل‌ها و جعبه ابزار ظاهر می‌شود.

چنانچه بخواهیم فقط ستون پانل‌های سمت راست مخفی باشند می‌توانیم کلید Shift + Tab را از صفحه کلید فشار دهیم. در این حالت با بردن ماوس به منتهی​الیه سمت راست و فضای کاری پانل‌ها به​صورت موقت ظاهر شده و با حرکت ماوس داخل فضای کاری این پانل‌ها دوباره ناپدید می‌شوند.

با تسلط کامل به مدیریت پانل‌ها در فتوشاپ می‌توانیم برای مشاهده تصویر و اعمال فرامین مورد نظر به فضای بیشتری دسترسی داشته باشیم.

برچسب ها

paRvaNEh

پروانه از مهندسین شرکت میهن یار می باشد، ایشان از بهترین تحلیلگران حوزه اینترنت می باشد و در مجموعه میهن یار حدود یک سال فعالیت دارد. پروانه از بهترین وبمستر های ایرانی می باشد و مدیر چند سایت برتر ایرانی می باشد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن