تخفیف استثنائی شارژر بی سیم سامسونگ فقط و فقط امروز در دیجی کالا
فوتو شاپ

آموزش تبدیل عکس به نقاشی رنگ روغن در فتوشاپ

هاست ایران

حتما با هنر نقاشی رنگ‌روغن آشنا هستید؛ یکی از معروف‌ترین و البته محبوب‌ترین تکنیک‌های نقاشی که با رنگ‌های روغنی و قلم‌مو روی بوم نقاشی شکل می‌گیرد. قدمت این تکنیک نقاشی به صدها سال پیش بر می‌گردد و بزرگ‌ترین آثار هنری به جا مانده از نقاشان برتر تاریخ مانند داوینچی، میکل‌آنژ و سالوادور دالی با همین تکنیک ترسیم شده‌اند…

مثل همیشه سراغ نرم‌افزار همه‌کاره فتوشاپ می‌رویم تا در دنیای افکت‌های آن چرخی بزنیم. فیلتر‌های فتوشاپ امکان ایجاد هزاران جلوه مختلف را فراهم می‌کند و یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های این نرم‌افزار محسوب می‌شود. کافی است کمی حوصله به خرج دهید و فیلتر‌های مختلف را امتحان کنید. البته دنیای فیلترهای فتوشاپ به همین‌ها محدود نمی‌شود، می‌توانید در اینترنت تعداد زیادی فیلتر متنوع پیدا کرده و آنها را به فهرست فیلترهای خود اضافه کنید.

در مرحله اول یک قاب تصویر در اندازه۱۵۰۰ در ۱۰۰۰ پیکسل به صورت افقی بسازید. برای این کار می‌توانید از کلید میانبر ctrl+N استفاده کنید. سپس تصویر مورد نظرتان را در فتوشاپ باز کرده، کلیدهای ctrl +A را فشار دهید تا تمام محیط عکس انتخاب شود. سپس با فشار ctrl+Cمحیط انتخاب شده را کپی کرده، به قاب تصویر جدیدی که ساخته‌اید، بروید. حالا ctrl و V را با هم فشار دهید تا عکس مورد نظرتان پیست شود. در این مرحله یک کپی از لایه جدید بگیرید و نام آن را به oil painting تغییر دهید. برای کپی گرفتن کافی است یک بار دیگر ctrl+Cرا فشار دهید.

زمان شروع کار اصلی رسیده است، از مسیر منویimage به شاخه Adjustments بروید و گزینه Hue‌/‌Saturationرا انتخاب کنید. در پنجره جدید، مقدار Hueرا روی صفر و مقدار Saturationرا به ۳۰ تغییر دهید. گزینه آخر یعنیlightness را روی همان مقدار صفر بگذارید. این کار باعث می‌شود، شدت رنگ‌های عکس بیشتر شود و کمی حالت غیرطبیعی بگیرد.

در مرحله بعدی باز هم سراغ رنگ و نور عکسمان می‌رویم و مانند قبل از منوی imageبه شاخهAdjustments می‌رویم و این بار گزینه Brightness‌/‌Contrast را انتخاب می‌کنیم. در پنجره جدیدی که باز شده، مقدار Brightness و Contrast را به ۲۰ برسانید.

پس از این‌که عکستان رنگ و لعاب لازم را پیدا کرد، یک مرحله جذاب را شروع می‌کنیم. هنوز راهی طولانی‌ تا رسیدن به هدف اصلی و تصویر دلخواهمان داریم، پس بهتر است از فیلترهای فتوشاپ کمک بگیرید. کار را از منوی filter آغاز می‌کنیم. قبل از هر کاری یک کپی از لایه‌ای که روی آن کار می‌کردید، بگیرید و نام آن راfilter بگذارید. همان‌طور که گفتیم به منوی filters بروید و روی filter gallery کلیک کنید تا پنجره‌ای با همین نام باز شود. از میان فیلترهای Artisticیک فیلتر با نام Plastic wrap انتخاب کنید و مانند تصویر، مقدار ۴ را برای highlight strength، عدد ۱۰ را برایdetail و در آخر نیز عدد ۱۵ را برای Smoothnessوارد کنید. این تنظیمات باعث می‌شود تصویر شما حالت روغنی و شکلی براق پیدا کند. لازم نیست دکمه okرا فشار دهید، زیرا با این پنجره هنوز کار داریم.

در قسمت پایین ستونی که فهرست فیلترها و مقادیرش در آن قرار دارد، یک گزینه به نام new effect layer وجود دارد. روی آن کلیک و این بار فیلتر paintdaubs را انتخاب کنید. فیلتر paintdaubs دو لغزنده با نام‌های brush size وsharpness برای تنظیم دارد. مقدار brush size را به ۳ تغییر دهید و عدد ۵ را برای sharpnessانتخاب کنید تا تصویرتان یک قدم به هدف نزدیک‌تر شود. لطفا صبر کنید، هنوز لازم نیست دکمه ok را فشار دهید.

یک بار دیگر new effect layer را انتخاب کنید. این بار به گروه فیلترهای texture folder بروید و texturizer را انتخاب کنید. تنظیمات texturizer کمی با دو گزینه قبلی متفاوت است. باید در قسمت textureگزینه canvas را انتخاب کنید. سپس به قسمت‌های پایین‌تر بروید وscaling را روی ۱۰۰ و relief را روی ۴ قرار دهید.

در زیر relief یک گزینه به نام light قرار دارد که باید آن را بهtop تغییر دهید. این افکت همان طور که می‌بینید، یک بافت به تصور شما می‌دهد که بی‌شباهت به بافت بوم‌های نقاشی نیست، اما هنوز نهایی نشده است. برای همین نباید انتظار داشته باشید تصویر بی‌نقص باشد. پس باید کار را ادامه دهید و هنوز زمان فشار دکمه ok نرسیده است.

مثل چند مرحله قبل new effect layer را فشار داده، از گروه فیلترهای distort folderیک فیلتر دیگر با نام glassرا انتخاب و تنظیمات را اعمال کنید. distortion باید به ۲ تغییر کند و فیلتر Smoothness را به عدد ۴ برسانید. گزینه آخر که scaling نام دارد، باید ۵۰ درصد باشد. در قسمتtexture نیز گزینهfrosted را انتخاب کنید. حالا دیگر زمان آن رسیده که دکمه ok را فشار دهید و کارتان را با پنجره filter gallery به پایان برسانید.

هنوز یک قدم باقی‌مانده تا جادوی بوم و قلم کامل شود. برای ادامه کار باید دوباره یک کپی از لایه‌ای که روی آن کار می‌کردید، بگیرید. سپس با فشار دکمه‌های ctrl+shift+U آن را سیاه و سفید کنید. حالا از مسیر منوی filters به شاخه Stylize بروید و گزینه Embossرا فشار دهید. در پنجره Emboss، اعداد ۱۸۰ برای angle و همچنین ۳ برایheight و ۴۰درصد را برایamount وارد کنید. این فیلتر باعث می‌شود تصویر شما بعد پیدا کند و اجزای تصویر قابل لمس‌تر باشد، اما هنوز همه چیز خاکستری است. از نوار بالای پنجره layers مود Vivid light را برای لایه خاکستری رنگ انتخاب کنید. همان‌طور که می‌بینید، عکس شما مرحله به مرحله به نقاشی تبدیل شد و تابلوی رنگ روغن شما آماده است.

موزه شخصی‌تان را بسازید

اگر دوست دارید تابلوی نقاشیتان را در یک قاب قدیمی قرار دهید و برای خود یک موزه شخصی بسازید، می‌توانید کلمه old frame را در موتور جستجوی تصاویر گوگل جستجو کنید تا قاب‌های قدیمی مختلفی پیدا کنید. بعد از یافتن قاب‌های موردنظر، نقاشی‌هایتان را در آنها قرار دهید تا جلوه تاریخی‌شان بیشتر شود. برای این کار با استفاده از دکمه m ابزار select را فعال کنید، یک کپی از لایه عکس بگیرید و قسمت وسط قاب را با حرکت موس انتخاب و با فشار دکمه delete آن را پاک کنید. سپس نقاشی‌ای را که ساخته‌اید، به این سند انتقال دهید و به لایه زیری ببرید. برای جلوه دادن به کار می‌توانید زیر قاب را سایه دهید تا اختلاف سطح بهتر دیده شود.

برچسب ها

paRvaNEh

پروانه از مهندسین شرکت میهن یار می باشد، ایشان از بهترین تحلیلگران حوزه اینترنت می باشد و در مجموعه میهن یار حدود یک سال فعالیت دارد. پروانه از بهترین وبمستر های ایرانی می باشد و مدیر چند سایت برتر ایرانی می باشد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن