تخفیف استثنائی شارژر بی سیم سامسونگ فقط و فقط امروز در دیجی کالا
فوتو شاپ

آموزش ترفند بارش برف در فتوشاپ

هاست ایران

Photoshop

بسیاری از ما ممکن است به شکار صحنه‌های زیبای برفی رفته باشیم تا این لحظات تکرارنشدنی را ثبت کنیم، اما احتمال دارد یک جای کارمان بلنگد، مثلا ساعت‌هایی را برای عکاسی انتخاب کرده باشیم که بارش برف قطع شده و فقط برف‌های روی زمین باقی مانده باشد یا ممکن است دانه‌های برف در تصویری که ثبت کرده‌ایم بوضوح دیده نشود. خب چه باید کرد؟…

سه راه وجود دارد؛ یکی این که قید دانه‌های ریز برف را بزنید و به همان تصویر ثبت شده بسنده کنید. راه دوم این است که منتظر بمانید تا برف بعدی ببارد و دوباره سراغ همان سوژه‌ها بروید که البته ممکن است مجبور شوید یک سال صبر کنید! راه سوم به رفتن زیر برف و تحمل سرما نیاز ندارد و می‌توانید در حالی که پشت رایانه‌تان نشسته‌اید و یک استکان چای داغ می‌نوشید، دانه‌های برف را به عکستان اضافه کنید. در اینجا قصد داریم روشی را به شما آموزش ‌دهیم که با افزودن بارش برف، عکس‌های زمستانی را زمستانی‌تر می‌کند.

قبل از هر چیز، یک تصویر برفی پیدا کنید که دانه‌های سرگردان برف در آن کم باشد. سپس آن را به فتوشاپ انتقال دهید. یک لایه جدید بسازید و نامی مناسب برای آن انتخاب کنید. می‌توانید نام آن را غروب بگذارید، زیرا قرار است جلوه یک غروب زمستانی را به عکستان اضافه کنید. از قسمت

Color piker رنگ بنفش ملایم را با استفاده از کدهای C:50 M:100 Y:10 k:1 بسازید. لایه Opacity را به ۵۰ و لایه Mode را به color تغییر دهید. از لایه‌ای که ساختید دوباره کپی بگیرید و مود آن را به Multiply تغییر دهید. حالا با فشار دکمه e، پاک‌کن را فعال کنید و رنگ بنفش را از لایه جدیدتان تا لبه آسمان پاک کنید.

یک لایه جدید دیگر بسازید و از قسمت Color piker کدهای C:100 M:95 Y:5 k:2 را وارد کنید تا به رنگ سرمه‌ای تیره برسید. مانند لایه قبلی این لایه را هم Multiply کرده و با پاک‌کن کمی بیشتر از لایه قبلی قسمت‌های اضافی را پاک کنید. سپس با فشار دکمه‌های Alt+Ctrl+Shift+E تمام لایه‌ها را با هم یکی کنید، به این کار در اصطلاح «مرج کردن» می‌گویند. کلید میانبر Ctrl+M را بزنید تا منوی Curves نمایان شود. سپس مانند این شکل خط منوی Curves را به شکل منحنی تغییر دهید تا عکستان تیره شود و حالت هوای گرگ و میش پیدا کند.

حالا وقت آن رسیده که سراغ دانه‌های برف برویم. پس دوباره یک لایه، بالای لایه اصلی ایجاد کنید. این کار با کلیدهای میانبر Ctrl+Shift+N انجام می‌شود و می‌توانید اسم لایه را barf بگذارید.

حالا با استفاده از ابزار Paint Bucket رنگ آن را مشکی کنید. این ابزار که به شکل سطل رنگ در ستون ابزارها قرار دارد با دکمه G فعال می‌شود.

حالا به منوی Filter>Sketch بروید، فیلتر Graphic Pen را انتخاب کرده و مانند این شکل تغییرات را انجام دهید. Stroke length را روی عدد یک قرار دهید و گزینه light‌/‌darkbalance را روی ۹۹ بگذارید. اگر گزینه Sketch در منوی Filter نبود، در همان منو روی گزینه آخر یعنی show all menu items کلیک کنید تا منو به صورت کامل باز شود. نتیجه کار شما باید مانند این تصویر باشد.

حتما متوجه شده‌اید این تصویر سیاه قرار است به دانه‌های برف تبدیل شود. پس باید از این حالت تیز دربیاید و شکل برف بگیرد. پس باز هم به منوی فیلترها بروید، این بار از منوی Filter>Blur، فیلتر Blur More را اعمال کنید.

سپس دکمه‌های Ctrl+L را فشار دهید تا Levels باز شود و مقادیر صفر، ۱٫۳۸ و ۲۵۵ را به ترتیب از چپ به راست به این تصویر اضافه کنید. حالا Opacity لایه برف را به ۸۰ درصد تغییر دهید و حالت لایه را روی Screen قرار دهید. همان‌طور که می‌بینید دانه‌های برف به تصویر شما اضافه می‌شود و حالت screen باعث شده از رنگ مشکی خبری نباشد.

اما هنوز یک جای کار می‌لنگد و تصویر، آن طور که باید نشده است. اینجاست که باید فوت کوزه‌گری آخر را درباره تصویرتان به کار ببرید تا به نتیجه دلخواه برسید و دانه‌های سفید و سبک برف روی عکستان ببارد. برای طبیعی‌تر شدن کار، بالای لایه برف یک لایه جدید ایجاد و رنگ آن را مشکی کنید. سپس به منوی Filter>Sketch بروید و فیلتر Reticulation را انتخاب و Denesity و دو لغزنده Foreground و Background را روی ۱۵ قرار دهید. حالا Opacity این لایه را به ۵۰ درصد و حالت لایه را به Screen تغییر دهید تا تنظیماتی که در لایه قبل اعمال شده بود در این لایه هم انجام شود.

دانه‌های برفی که به تصویر نزدیک‌ترند نسبت به لایه‌های پشتی بزرگ‌تر هستند. اگر به این ریزه‌کاری، دقت کنید نتیجه مطلوب‌تر می‌شود. دوباره سراغ لایه قبلی که نام آن را برف گذاشته بودیم، بروید. دکمه میانبر Ctrl+F را بزنید تا تمام کارهایی که روی لایه قبلی انجام داده بودید به صورت فیلتر به این لایه هم منتقل شود. همان‌طور که در تصویر می‌بینید دانه‌های بزرگ‌تر برف ایجاد شده‌اند. حالا با یک تغییر ساده می‌توانید کار را تمام کنید. در منوی فیلترها در قسمت بلور یک گزینه به نام Motion Blur وجود دارد که قبلا هم با آن در همین صفحه آشنا شده‌اید. این افکت به دانه‌های برف حالت حرکت کردن می‌دهد. می‌توانید برای ایجاد باد بین دانه‌های برف به منوی Filter>Blur رفته و فیلتر Motion Blur را انتخاب کنید و زاویه را روی ۵۶ و شدت بلور را به ۵ تغییر دهید.

نکته:

تغییراتی که در بخش ابتدایی آموزش روی تصویر اعمال شد برای تیره کردن عکس بود تا فضای تاریک شب تداعی شده، دانه‌های برف بهتر از قبل نمایان شود. پس اگر تصویری که ثبت یا انتخاب کرده‌اید این حالت را دارد، دیگر احتیاجی به انجام دستورالعمل‌های ابتدایی نیست و می‌توانید کارتان را راحت‌تر انجام دهید. همچنین باید بدانید این تنها روش اضافه کردن بارش برف به تصاویر نیست و روش‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد. برای مثال می‌توانید از Brush آماده برف که در سایت‌های فارسی زبان هم پیدا می‌شود، استفاده کنید که نتیجه‌ای مشابه دارد، اما این کار با دستورالعمل‌های متفاوت انجام می‌شود.

برچسب ها

paRvaNEh

پروانه از مهندسین شرکت میهن یار می باشد، ایشان از بهترین تحلیلگران حوزه اینترنت می باشد و در مجموعه میهن یار حدود یک سال فعالیت دارد. پروانه از بهترین وبمستر های ایرانی می باشد و مدیر چند سایت برتر ایرانی می باشد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن